Aktuality

Čo máme nové?

Zvýšený nápor počas mínusových teplôt

pridal: charita | dátum: 7. marca 2018 | kategória: aktuality

Počas mínusových teplôt v uplynulých týždňoch boli zariadenia Diecéznej charity Žilina pre ľudí bez domova preplnené. V Žiline, Martine a Čadci sme preto pristúpili k mimoriadnym opatreniam. Predĺžili sme čas otvorenia nízkoprahových denných centier, prijímali sme aj ľudí pod vplyvom alkoholu.

V priestoroch Domu charity sv. Vincenta v Žiline sa počas dňa nachádzalo aj 50 ľudí. Nocľaháreň s kapacitou 25 postelí už dlhšie obdobie nepostačuje skutočným potrebám. Počty nocľažníkov presiahli počas posledných týždňov aj číslo 40. „Počas dňa sme vydali desiatky porcií teplej polievky, pečivo a 60l ovocného čaju. Zvýšený nápor bol aj na šatník s obnoseným oblečením. Máme za sebou náročné obdobie“, priznáva sociálna pracovníčka Gabriela Huliaková. Aby nemuseli mnohí chorí s antibiotikami odísť zo zariadenia po 15,30hod. (nízkoprahové denné centrum je otvorené 7.00-15.30), zostávali sociálni pracovníci vo svojom voľnom čase v zariadení až do neskorých večerných hodín.

V Martine bola situácia podobná. Predĺžili sme poobedný čas otvorenia Domu charity sv. Krištofa a v spolupráci s mestom Martin sa podarilo zabezpečiť skoršie otvorenie mestskej nocľahárne.

Ďakujeme všetkým darcom za pánske oblečenie, uteráky a obliečky. V tomto období nám môžete pomôcť aj vaším darom v podobe čaju, cukru, sirupov.