Aktuality

Čo máme nové?

Pripomenuli sme si Svetový deň chorých

pridal: Anna Kubicová | dátum: 11. februára 2025 | kategória: aktuality

Dnes si pripomíname Svetový deň chorých, ktorý na deň 11. februára ustanovil pápež sv. Ján Pavol II. V súčasnosti je to v poradí už 33. ročník tohto dôležitého dňa, kedy si uvedomujeme hodnotu zdravia duševného i telesného.

Už dávno neplatí, že choroba sa týka výlučne staršej generácie. Prítomná je v každom životnom období a týka sa aj detí, dospievajúcej mládeže, či dospelých ľudí v produktívnom veku. Kto z nás môže s istotou povedať, mňa sa to netýka? Každý z nás je denne konfrontovaný s chorobou, ktorá je akútna, dočasná, trvalá alebo fatálna, znižujúca kvalitu života na minimum, život ohrozujúca alebo dokonca život berúca. Choroba, ktorá tu včera nebola a dnes nám mení život, či berie milovaných ľudí. Pri každej chorobe, hoci možno spočiatku banálnej si uvedomujeme krehkosť života. Aké veľké plány dokáže mať zdravý človek a ako rýchlo sa dokážu rozplynúť pri diagnostike život ohrozujúcej alebo priamo smrteľnej choroby. Strata kontroly nad vlastným životom, bezvládnosť, šok, apatia. Čakanie na koniec zaobalený do balíčka pár kalendárnych dní, či možno mesiacov. Opustenosť a odkázanosť na druhých a horkosť prijatia tejto situácie. Cesta autom do práce s nehodou, ktorá mení našu hybnosť, našu schopnosť ísť kam chceme. Alebo psychický nápor v zamestnaní, v rozpadajúcej sa rodine, vysoká hypotéka, závislosť, či problémy so strechou nad hlavou nás zastihujú nepripravených, možno bez dostatočného balansu medzi radosťou a povinnosťou. Neustále náhliaci sa dav pod ťarchou mnohých podnetov stráca seba, predáva svoju dušu najnovším technológiám a vymoženostiam s predstavou o záruke toho pravého šťastia. Nárast agresivity už v útlom veku, stupňujúci sa nedostatočnou výchovou alebo aktuálnym životným fenoménom dieťaťa s najnovším smartfónom neuvedomujúcim si jeho hodnotu, šikana, nedostatok prijatia, lásky v rodine, prípadne dieťa ponechané v zariadení bez rodinného zázemia a následné postupne sa rozvíjajúce defekty na ľudskej duši spôsobujú nárast psychických a psychiatrických ochorení, ktoré sa šíria rýchlejšie ako epidémia chrípky. Či už chceme alebo nie, zdravie a jeho trvanie je relatívne. Nezabúdajme sa oň starať preventívne. Dbať na kvalitnú výživu tela, ducha i mysle.

Diecézna charita Žilina pracuje na podporovaní ľudí, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, bez strechy nad hlavou, bojujúcimi so závislosťou, ľuďmi zdravotne znevýhodnenými a spoločnosťou vyčleňovanými, ľuďmi psychicky krehkými, zlomenými z okolností, ktoré ich zastihli, starých a chorých, ktorí stratili svoju silu a stávajú sa nevládnymi, detí, ktoré rodičia opustili alebo zostali sirotami, odídencov z krajín, ktorým vojna zobrala domov. Choroba a jej rôzne podoby v rôznej vekovej kategórii. Týka sa nás a volá po našej blízkosti, spolupatričnosti, ochote pomôcť. Pridajte sa k nám a buďme spoločne blízko pri človeku, lebo zajtra tú blízkosť môžeme potrebovať práve my. ❤🙏❤

Text: A. Kubicová Foto: DCHZA