Aktuality

Čo máme nové?

Pomáhame s Nadáciou EPH

pridal: charita | dátum: 14. novembra 2020 | kategória: aktuality

V spolupráci s Nadáciou EPH už druhý rok pomáhame zmierňovať chudobu v rodinách. Stretávame sa s ťažkými príbehmi a zložitými situáciami. Oslabené rodinné väzby bývajú často pridruženým javom ľudí v núdzi. Ak pri nich nestojí rodina alebo blízki priatelia, východisko sa hľadá ťažšie.

Cez projekt sa v tomto roku pomoc dostala do šesťdesiatjeden rodín v dekanátoch: Bytča, Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Rajec, Žilina, Varín, Martin, Kysucké Nové Mesto, Krásno nad Kysucou, Čadca a Turzovka. Navštívili sme všetkých 12 dekanátov Žilinskej diecézy, v ktorých bola reálne aj poskytnutá pomoc.

Materiálna a potravinová pomoc síce nevyrieši celý problém, no odbremení rodinu, aby sa mohla ľahšie nadýchnuť a urobiť nový krok k vyriešeniu svojej situácie. S ľuďmi sa o ich problémoch rozprávame. Keď poznáme príčiny a okolnosti stavu, v ktorom sa ocitli, nasmerujeme ich na ďalšiu pomoc.

Zasiate zrnko

Žijú samy. Mama, niekdajšie dievča vyrastajúce v detskom domove, a jej dospievajúca dcéra. Keď táto mama prišla o prácu, s ochotou prijímala brigády, prácu v noci však vždy odmietala kvôli starostlivosti o dcérku. Odvážne sa borí s ťažkosťami života. Pomohli sme jej cez projekt nákupom potravín a drogérie. Ona sama sa vyjadrila: „Pomoc je ako zrnko zasiate v správny čas. Ukrýva silu nanovo vstať. Obyčajné povšimnutie, záujem, je ako slnko, ktoré ťahá hore. Odpúšťať a znova vykročiť v nádeji. Dobro existuje a posilní tak nás, ktorí prijímame, ako aj tých, ktorí majú milosť dávať.“ V súčasnosti prežívame radosť z toho, že sa jej podarilo nájsť stále zamestnanie.

Mnohých pomoc veľmi prekvapila. Pýtali sa: „To len tak? Čo vám za to dám?“ Naša terénna sociálna pracovníčka a koordinátorka projektu Mgr. Zuzana Kupčuliaková: „Teší ma, keď vidím, že sme naozaj pomohli tam, kde vidíme nedostatok a núdzu, kde je to skutočne potrebné. Súčasne ma bolí, keď vidím, v akých podmienkach mnohé rodiny žijú. Klopú na rôzne dvere, ktoré sa neotvoria. Našu ponuku pomoci vnímajú ako dvere, ktoré sa konečne otvorili. Vždy ma dojíma vďačnosť ľudí. Keď deti vyskakujú od radosti z potravín, ktoré sme im priniesli. To by som vám priala zažiť.“