Aktuality

Čo máme nové?

Medzinárodné stretnutie charít

pridal: charita | dátum: 26. apríla 2023 | kategória: aktuality

Medzinárodné stretnutie charít, dvojdňová návšteva Slovenska zahraničnými charitami, ako poďakovanie zahraničnej sieti charít, vyvrcholila 25.4.2023 v Žiline.

Po prvom dni návštevy v Bratislave si zástupcovia zahraničných charít vybrali za cieľ Centrum podpory v Žiline. Diecézna charita Žilina pripravila pre hostí interaktívnu hru, bonusom bolo nadobudnutie osobnej skúsenosti, na vlastnej koži si vyskúšať, čím všetkým si prechádzali mnohí odídenci z Ukrajiny. Aj samotný spôsob pricestovania zahraničnej delegácie na návštevu Žiliny – vlakom, bol veľavravný, pretože aj odídenci prichádzali vlakmi… Účastníci si vyskúšali tiež účasť na kurze slovenského jazyka, tvorivé aktivity a iné činnosti, ktoré sú v 24 charitných centrách podpory ponúkané ukrajinským odídencom po celom Slovensku.

Slovensko navštívili zástupcovia charít zo Spojených štátov a Európy. Pozreli si jedinečný projekt, ktorý pomohli vybudovať a naďalej ho podporujú.  V pondelok, 24. apríla sa v Bratislave uskutočnilo Medzinárodné stretnutie charít, ktoré pokračuje  25. apríla v Žiline. Práve v Žiline zriadila Diecézna charita Žilina jedno z 24 centier podpory na pomoc najmä odídencom z Ukrajiny. Slovenská katolícka charita týmto spôsobom ďakuje tým, ktorí finančne prispeli na otvorenie a fungovanie centier podpory. Výška pomoci dosiahla 3 milióny eur a vďaka tomu pomohla charita 46-tisíc odídencom z Ukrajiny. Patronát nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Na dvojdňovom podujatí sa zúčastnili charity z Catholic Relief Services zo Spojených štátov a tiež charity z Kanady, Nemecka, Belgicka, Rakúska, Talianska.  Pozvanie prijali aj predstavitelia z medzinárodnej siete charít Caritas Internationalis a Caritas Európa.

Stretnutie zahraničných charít je poďakovaním za možnosť prevádzkovať charitné centrá podpory a pomáhať v nich konkrétnym ľuďom, ktorých postihol konflikt na Ukrajine. Pozvaným darcom sa podarilo vyzbierať peniaze od bežných ľudí.  Znamená to, že jednotlivci po celom svete tak podporili odídencov na Slovensku. Aj preto mohla charita zrealizovať rozsiahlu celonárodnú sieť centier podpory, v ktorých pomáha odídencom,“ hovorí generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Miroslav Dzurech.