Aktuality

Čo máme nové?

Drotárske múzeum privítalo farskú charitu

pridal: charita | dátum: 21. februára 2024 | kategória: aktuality

S Farskou charitou Vrútky sme dnes pripravili poznávací výlet pre seniorov. Naša cesta smerovala do Dlhého Poľa, kde sme navštívili Drotárske múzeum Jozefa Holánika Bakeľa, ktoré spravuje jeho vnuk, umelecký drotár, pán Juraj Šerík.
Milé uvítanie chlebom a soľou v krojoch, ktoré si pre nás domáci pripravili, napovedalo, že to bude príjemne strávený čas a tak trochu návrat do minulého storočia.
Pán Juraj zúčastneným porozprával históriu drotárskej rodiny a my sme si zatiaľ mohli prezerať staršie či mladšie drôtené umelecké predmety. O chvíľku nás hrialo nielen teplo pece a kávy, ale aj družná debata, pri ktorej sme si zaspomínali na časy našej mladosti. Pani Majka nám pripravila miestne jedlo – výborné domáce osúchy pečené na peci a koláčik. Už popri pití kávy niektorí siahli po nástrojoch a drôtoch prichystaných na stole. Pod vedením majstra sme si skúsili sami vyrobiť drôtené srdiečko, prsteň a odvážnejší aj záložku do knihy.
Vedúca FCH Vrútky, pani Bičanová výlet zhodnotila takto: „Bolo to úžasné. Pán Juraj a pani Majka sú veľmi milí, prívetiví ľudia. Bolo to poučné, ale pre nás aj veľkým povzbudením, keď sme videli, že to pán Juraj aj napriek zrakovému hendikepu nevzdáva. Rovnako aj my by sme mali využívať všetky naše talenty, ktoré od Boha máme.“
🌹ĎAKUJEME, pán Juraj Šerík!