Aktuality

Čo máme nové?

Ako trávili vianočné sviatky ľudia v núdzi

pridal: charita | dátum: 9. januára 2017 | kategória: aktuality

Pozrite sa ako trávili vianočné sviatky ľudia v charitných zariadeniach v Žiline, Martine, Považskej Bystrici a Čadci.

Detský charitný dom Považská Bystrica
Dňa 21. decembra 2016 sa všetky deti, mladí a zamestnanci charitného zariadenia stretli pri slávnostne prestretom stole. Všade sa ozýval spev vianočných kolied a deti sa nevedeli dočkať rozbaľovania darčekov pod stromčekom. Nechýbal ani o. biskup Tomáš, ktorý medzi nás neprišiel prvý krát.

Dom charity sv. Vincenta, Žilina
Na štedrej večeri sa 23. decembra 2016 zúčastnilo 38 ľudí. Podľa tradície na stole nechýbala kapustnica, ryba so šalátom, oblátky s medom, koláče a ovocie. Prípravu jedla aj s obsluhou zabezpečoval šéfkuchár 4* hotela Hanuliak v Belej pri Terchovej spolu so svojimi kolegami. Po večeri si medzi vianočnými balíčkami našli ľudia z ulice praktické a užitočné veci – zimné čiapky, rukavice, za ktoré ďakujeme študentkám Michaele a Adriáne z bilingválneho gymnázia Milana Hodžu zo Sučian.
Dňa 24. decembra 2016 zabezpečovali obed sestry Panny Márie Útechy pre ľudí bez domova. Snažili sa, aby sa počas sviatkov Ježišovho narodenia nikto necítil sám. Ďakujeme kaplánovi Ľubovi Bollovi za jeho ochotu sláviť Eucharistiu v kruhu biednych.

Dom charity sv. Gianny, Čadca
Štedrý deň sme začali spoločnou modlitbou, nácvikom kolied. Pokračovali sme chystaním vianočnej výzdoby a prípravou chodov na večeru, pri ktorej pomáhali ľudia v núdzi, o ktorých sa staráme. Počas dňa sa u nás zastavili niekoľkí dobrovoľníci, ktorí nás chceli obdarovať a popriať všetkým v zariadení pokojné sviatky.

Dom charity sv. Kamila, Žilina
Pre mnohých starých ľudí je práve obdobie Vianoc časom, kedy viac prevláda smútok a tak je našou prvoradou úlohou sprevádzať ich a vytvoriť priestor na zdieľanie spomienok a rôznych tradícií z ich rodinného prostredia. Samozrejme nezastupiteľnú úlohu tú hrá aj duchovné sprevádzanie, ktoré zabezpečujú bratia dominikáni. Tradične pred Vianocami je spoločná svätá spoveď a všetci klienti príjmu sviatosť pomazania chorých. Koledníci Dobrej noviny nás navštívili na Štedrý deň. Spolu s o. biskupom Tomášom sme spoločnou modlitbou začali samotnú štedrú večeru.

Dom charity sv. Krištofa, Martin
Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí nám pomáhali s prípravou Vianoc v našom zariadení. Na štedrú večeru prišlo 52 ľudí bez domova. Mesto Martin zabezpečilo balíčky s teplým oblečením a tiež silvestrovskú kapustnicu. Veľmi si vážime túto formu spolupráce a pomoci.

TV Turiec o silvestrovskej kapustnici v Dome charity sv. Krištofa v Martine z 2.1.2017 00:30 min.